WIEDZA NAS OGRANICZA

Wiedza, którą przyswajamy aby stać się “fachowcami” w danej dziedzinie. W dużej mierze jest ona hamująca, ponieważ bardzo często oparta jest o pewien schemat. To czy zostaniemy twórcami czy odtwórcami zależy zwyczajnie od tego jak bardzo jesteśmy kreatywni i zmotywowani tworzyć. W innym przypadku będziemy tylko i wyłącznie rysować, malować, fotografować, komponować, gotować z szablonu, którym jest zdobyta wiedza. Jest to coś w rodzaju przepisu na każde zajęcie. Wiedza techniczna jest potrzebna. Na jej podstawie potrafimy posługiwać się ściśle ukierunkowanymi na pewne działania maszynami.
Posunę się o krok dalej, twierdząc, że dosłownie każda wiedza nas ogranicza, narzucając schemat myślenia.

Krzysztof Jeżyna Blog Wpis Wiedza Nas Ogranicza Oko Portret Fotografia

WTF!?


Po powyższym tekście, ci bardziej uważni, mogą wywnioskować, że to nie wiedza nas ogranicza, lecz brak kreatywności. Brawa za spostrzegawczość, ale chodzi o coś innego. Już tłumaczę.
Idziesz fotografować, masz wiedzę jak danego sprzętu używać. Załóżmy, że chodzi o fotografię krajobrazową. Schemat uruchamia się następujący- filtr połówkowy, przysłona np. f/8, statyw, wężyk spustowy/pilot. Twoja inicjatywa, to wybór kadru. Bardzo obrazowo, to przedstawiłem, ale myślę, że już powoli rozumiecie o co mi chodzi. Tłumaczę dalej. Wyobraźcie sobie, że wiedza którą posiadacie może zostać wymazana na czas fotografowania. Wszystko co Was otacza poznajecie na nowo, znikają poznane schematy. Jak wtedy byście fotografowali? Ci którzy odpowiedzieli „Wcale byśmy nie fotografowali, bo przecież zapomnieliśmy, że aparat służy do fotografowania i nie wiemy jak go używać!”, powinni wiedzieć jedno. Nie traktujcie tego tekstu dosłownie. To moje przemyślenie o tym, że pewna wiedza może nas w jakimś stopniu hamować.


Wracając do głównego wątku. Zastanówcie się dlaczego łatwiej jest fotografować w obcych miejscach? Czy dlatego, że są ładniejsze i ciekawsze? Nie! Dlatego, że są Wam nieznane. Wszystko wydaje się interesujące. Najprostszy przykład. Japończyk postrzega Polskę jako kraj egzotyczny i atrakcyjny turystycznie. Ale w odwrotną stronę działa, to dokładnie tak samo.

Krzysztof Jeżyna Blog Wpis Wiedza Nas Ogranicza Owady Komary Fotografia

WIEDZA NAS OGRANICZA…


…lecz nie chodzi o bycie idiotą! Zdolność oddzielenia tego co zbędne, od tego co niezbędne, to kluczowa umiejętność tworzenia unikalności, która jest niczym innym, niż schematem, w który dopasowało się pozornie niepasujący element, lub zupełnym jego zerwaniem. 

Krzysztof Jeżyna Blog Wpis Wiedza Nas Ogranicza Fotografia Minimalism Krzyż

Może tekst jest zbyt mocno „filozoficzny”, ale myślę, że każdy powinien się nad tym zastanowić. Sam łapię się, że za każdym razem, gdy chcę zrobić zdjęcie, włączają się u mnie wyuczone odruchy. Jest, to jak najbardziej normalne, ale osobiście świadomie staram się je odsuwać na bok i działać w pełni intuicyjnie. Widzę, że takie działanie przynosi u mnie rezultaty w postaci fotografii, z których jestem najbardziej zadowolony.

Krzysztof Jeżyna Blog Wpis Wiedza Nas Ogranicza Pejzaż Fotografia

A jak jest w Waszym przypadku? Działacie bardziej intuicyjnie, czy zdajecie się na wiedzę? Zachęcam do komentowania.

Do następnego!

Brak komentarzy

Skomentuj