CIEKAWOSTKI – OCZY

Około 550 milionów lat temu, w bardzo podstawowej formie, rozwiną się narząd niezbędny dla każdego fotografa – oczy. Ten najszybszy z mięśni występuje najczęściej w kolorze brązowym. Jeśli mowa o kolorach, to psy nie potrafią odróżnić czerwonego od zielonego. Lecz te „braki” nadrabiają tym, że jako jedyny gatunek – zaraz po człowieku, poszukują wskazówek wzrokowych u innej osoby.

Krzysztof Jeżyna Blog ciekawostki oczy oko piesek pies

Robią to wyłącznie podczas interakcji z ludźmi. Wracając jednak do ludzi. Oczy są drugim najbardziej złożonym narządem po mózgu, i aż 80% tego, czego się uczymy zawdzięczamy oczom. Zostając jeszcze na chwilę przy „80%” to, 80% wszystkich wad wzroku występujących na całym świecie, jest jak najbardziej do wyleczenia, lub uniknięcia.

Krzysztof Jeżyna Blog ciekawostki oczy oko okulary

Jest to bardzo ważne. ponieważ, 80% naszych wspomnień zależy od tego, co widzimy.

Krzysztof Jeżyna Blog ciekawostki oczy oko widok pejzaż

Nie widzimy jednak oczami, to mózg jest za to odpowiedzialny. Oczy są tylko rejestratorem wysyłającym dane do mózgu. Na dodatek bardzo skomplikowanym, ponieważ składają się aż z 2 000 000 części roboczych.

Krzysztof Jeżyna Blog ciekawostki oczy oko chłopiec oczy

Każdy z nas rodzi się ślepy na kolory, na dodatek, do około szóstego tygodnia życia nie potrafimy wytwarzać łez.

Krzysztof Jeżyna Blog ciekawostki oczy oko chłopiec portret łzy

Później ludzkie oko dostrzega tylko trzy kolory: czerwony, niebieski i zielony. Wszystkie pozostałe są ich kombinacją. Zastanawialiście się dlaczego mamy dwie gałki oczne? Jest to potrzebne do głębszej percepcji. Czyli pozwala nam określić, jak daleko od nas jest obiekt.

Krzysztof Jeżyna Blog ciekawostki oczy oko dron widok

Jeśli o odległości mowa, to przy odpowiednich warunkach, ludzkie oko, jest w stanie dostrzec światło świecy z odległości 22,5km! Jest to zasługą ogromnej ilości komórek światłoczułych. Nasze oczy mają ich około 107 000 000. Ciekawostką jest fakt, że czytanie przy słabym oświetleniu nie niszczy naszych oczu, ale może je zmęczyć.

Krzysztof Jeżyna Blog ciekawostki oczy oko chłopiec portret

oczy zwierciadłem duszy


Oko waży około 28 gramów i jest takiej samej wielkości od urodzenia aż do śmierci – zaczynają rozwijać się zaledwie dwa tygodnie po poczęciu. O złożoności oka niech świadczy fakt, że odciska palca ma 40 unikalnych cech, zaś tęczówka ma ich 256. Sami już wiecie dlaczego coraz częściej oko jest wykorzystywane do celów bezpieczeństwa. Skoro o bezpieczeństwie mowa. Oczy zamykają się automatycznie, aby chronić nas przed postrzeganymi zagrożeniami. Robią to ekspresowo, bo zwykle trwa to około 100-150 milisekund.

Krzysztof Jeżyna Blog ciekawostki oczy oko

I można tak bez końca, że oko strusia jest większe niż jego mózg, że około 39 000 000 ludzi na świecie jest ślepych, a mięśnie w oku są 100 razy silniejsze niż muszą być, aby spełniać swoją funkcję… lecz trzeba kiedyś skończyć. Do następnego!

Fotografie: PEXELS

Brak komentarzy

Dodaj komentarz