06 lis NASZ NATURALNY PROCESOR
Dziś czas na kolejną dawkę wiedzy, a dokładnie na ciekawostki o mózgu. Dlaczego? Ponieważ IMO, nasz „naturalny procesor”, jest szalenie interesującym i inspirującym „tworem”. Nie wierzycie? Udowodnię Wam to!
Masz czas do 50…
Oczywistym jest, że nie sposób wiedzieć wszystkiego. Niewiedza jest przecież początkiem poznania. Za każdym razem, gdy wpadamy na nowy pomysł, lub próbujemy sobie coś przypomnieć powstaje nowe połączenie w mózgu. Przez całe nasze życie tworzą się zarówno neurony, jak i połączenia między nimi. Nasz „naturalny procesor”, również rozwija się przez całe życie, jednak po pięćdziesiątym roku życia ów proces zaczyna wyraźnie zwalniać. Dlatego naszym zadaniem do „pięćdziesiątki”, powinna być praca nad rozwojem mózgu. Kolejną zaletą stymulowania mózgu, jest zwiększanie jego odporności na starzenie się, jak również zmniejszanie ryzyka zachorowań na Alzheimera. Świetnym sposobem pobudzania pracy mózgu, jest aktywność fizyczna, która pomaga w powstawaniu nowych połączeń nerwowych.
naturalny procesor
Jak na procesor przystało, i ten naturalny przetwarza z ogromną prędkością równie dużą liczbę danych. Sama prędkość impulsu nerwowego dochodzi do 432km/h(120m/s). Zaś informacje docierają z prędkością 100 megabajtów na sekundę. Mózg w aktywnym stanie potrafi wygenerować energię wystarczającą do rozświetlenia żarówki – 25 watów. Szacuje się, że aż 70 000 myśli pojawia się w naszej głowie każdego dnia, a wszystko, to co zebrał w tym czasie, segreguje podczas gdy my śpimy.
2%
W stosunku do reszty ciała mózg jest niewielki. Stanowi jedynie 2% jego masy z czego aż 80% to woda. Nie przeszkadza mu to pobierać 20% energii produkowanej przez cały organizm. Jest ona potrzebna do sprawnego zarządzania większością procesów zachodzących w naszym ciele. Czym jest komputer bez sprawnego procesora? No właśnie! Naturalny procesor również musi być w pełni sprawny. Chociażby po to, aby przetworzyć bodźce wzrokowe. Do ich przetwarzania angażowana jest aż jedna trzecia całego mózgu.
NO PAIN
Wiedzieliście, że mózg nie czuje bólu? Jego unerwione tkanki znajdują się zewnętrznie od niego. Ta ciekawostka była zapewne Wam znana. Przecież słuchając serca narażamy się na ból, a idąc za głosem rozumu jesteśmy względnie bezpieczni 😉
Jeśli o bezpieczeństwie mowa. Naukowo udowodnione jest, że mamy wpływ na praktycznie każdy aspekt funkcjonowania naszego ciała. Możemy kontrolować tętno, poziom odczuwania bólu, ciśnienie krwi… Żeby była jasność. To nie jest proste, wymaga ćwiczeń i odpowiednich technik. Jednak nie zmienia, to faktu, że jesteśmy w stanie kontrolować praktycznie cały nasz organizm.
Świetnym przykładem potęgi jaką dysponuje nasz „naturalny procesor” jest fakt, iż osoby np. upośledzone intelektualnie, często posiadają genialne zdolności. Pamiętają treść wszystkich przeczytanych książek, mają fotograficzną pamięć, a raz widziany krajobraz mogą z łatwością odwzorować w najdrobniejszych szczegółach, takich jak ilość cegieł w ogromnym murze. Lub na przykład obliczać skomplikowane działania matematyczne z prędkością komputera.
i jak?
Nie chciałęm pisać w nieskończoność zanudzając medycznym bełkotem. Wybrałem ciekawostki, które moim zdaniem są najlepsze, a jeśli podobały Wam się wpis o mózgu, sprawdźcie koniecznie ciekawostki o „zwierciadle duszy” – oczach!
Dzięki za uwagę!
Do następnego
__✏️
Fotografie: PEXELS
Brak komentarzy