MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY

Wponiższym wpisie chciałbym przybliżyć Wam mój pierwszy projekt fotograficzny, a w zasadzie opisać proces przygotowawczy. Zaś w kolejnym skupię się na realizacji.

Początek

Pomysł na projekt „HUMAN” pojawił się, jak widzę z perspektywy czasu, bardzo świadomie. Można wręcz uznać, że jest on luźną kontynuacją pierwszego cyklu, który traktowałem jako zabawę zarówno formą jak i tematem.
Przepis był prosty:

-deska 45x45cm
-szyba
-plastelina
-farba
-i trochę dziwnych przedmiotów

Cel, banalny. Stworzyć fantastyczny świat. Założyłem sobie, że wykonam go na bazie makiet. Wyszło zadziwiająco dobrze jak na pierwszy raz. Dostałem bardzo dobrą lekcję o tym jak można zmaterializować obraz istniejący jedynie w głowie. Ale to była „tylko” zabawa po której przyszedł czas na coś poważniejszego.

 

Inspiracje


Długo zastanawiałem się czego ma dotyczyć mój kolejny projekt. Wiedziałem jedynie, że ma być wyzwaniem. Nie chciałem łatwej drogi na końcu której czułbym niedosyt. Skupiłem się więc na pierwszych  inspiracjach. Nie chodziło o kopiowanie stylu, inspiracje odbierałem bardziej na płaszczyźnie duchowej i proszę nie mylcie duchowości z religią.

Pierwszym artystą był Zdzisław Beksiński, którego malarstwo i rysunek podziwiam już od ładnych kilkunastu lat. Dbałość o detale połączona z niesamowitym stylem urzekła mnie od pierwszego obrazu. O tym, że cenię jego twórczość pisałem w moim wcześniejszym wpisie. Więc zachęcam do zapoznania się z nim.

Krzysztof Jeżyna Blog MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY Inspiracje Zdzisław Beksiński

Kolejnym wsparciem obdarzył mnie Arno Rafael Minkkinen. Fiński fotograf, którego fotografie oczarowały mnie przede wszystkim pomysłowością i dbałością o aspekty wizualne przy których nie są pomijane te wewnętrzne. Uwielbiam patrzeć na jego fotografie, zawsze jestem pod wrażeniem w jaki sposób wtapia ciało w pejzaż.

Krzysztof Jeżyna Blog MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY Moje Inspiracje Arno Rafael MinkkinenKrzysztof Jeżyna Blog MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY Moje Inspiracje Arno Rafael Minkkinen Krzysztof Jeżyna Blog MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY Moje Inspiracje Arno Rafael Minkkinen Krzysztof Jeżyna Blog MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY Moje Inspiracje Arno Rafael Minkkinen

Koncepcja


Miałem więc po jednej stronie Beksińskiego, a po przeciwnej Minkkinena. Nie chciałem na siłę swatać dorobku obu artystów. Odpowiedziałem sobie na pytanie, czego ma dotyczyć ten cykl i co chcę nim pokazać. Chciałem stworzyć wewnętrzny świat, który każda osoba nosi w sobie. Miejsce które jest marginalizowane. Zazwyczaj dzieje się tak, tylko dlatego, że nie jest on materialny. Osobiście uważam wewnętrzny świat za równie ważny, co rzeczywisty. Wprawdzie istnieje on jedynie w nas, jednak czymś fascynującym jest fakt, że jest on tak różny dla każdego z nas. Wiele czynników wpływa na wygląd tej duchowej przestrzeni. Nasze smutki, problemy, lęki, ale również marzenia, pragnienia i radość. To wszystko kształtuje nas od środka i sprawia, że nasz osobisty świat wygląda tak, a nie inaczej.


Wiedziałem już czego ma dotyczyć kolejny cykl i jak chcę to zrealizować. Skoro jest to świat tworzony wewnętrznie przez każdego z nas, to chciałem ten fakt zaznaczyć poprzez stworzenie go od podstaw na potrzeby projektu. To miały być makiety w których człowiek, będzie integralną częścią, niewysuwajacą się na pierwszy plan, ale też nie chciałem go ukrywać. Miał on odegrać rolę taką, jaką każdy z nas odgrywa w kreowaniu własnego. Przede wszystkim miał zostać jego nieodłączną częścią, budulcem bez której ten świat nie mógłby istnieć.

Elementy składowe


Główny materiał. Coś czego trzymać się będę do końca cyklu. Beton, glina, plastelina, piasek, przerabiałem masę możliwości, jednak zawsze mi czegoś brakowało w tych materiałach. Pewnego dnia przypomniało mi się pewne szkolne zadanie, które polegało na zbudowaniu makiety lądu i pomalowanie jej na odpowiedni kolor. Makieta była z masy solnej. Banalna sprawa. Zrobiłem parę próbek w różnych kształtach od gładkich po chropowate. Okazało się, że spisuje się świetnie. Miałem więc wybrany już materiał, czas przyszedł na złożenie wszystkiego w całość i pierwsze próby.

Pierwsze próby


Zacząłem od poznawania masy solnej, chciałem przekonać się jak zachowuje się przy większej skali i jak “układa” się na niej światło.

Krzysztof Jeżyna Blog MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY Pierwsze Próby Krzysztof Jeżyna Blog MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY Pierwsze Próby Krzysztof Jeżyna Blog MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY Pierwsze Próby Krzysztof Jeżyna Blog MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY Pierwsze Próby

Z wyników byłem zadowolony, okazało się, że masa solna świetnie „reaguje” na światło. Brakowało mi jedynie głębi. Myślałem o dymie, ale fakt, że nie palę, dość szybko rozwiał pierwszy pomysł. Kolejnym był suchy lód, ale i tu miałbym ograniczone możliwości z racji, że on dość specyficznie układa się na podłożu. Chodziło mi bardziej o coś, co zarówno można wykorzystać do tworzenia chmur, jak i mgły. Wpadłem na pomysł żeby użyć białych półprzezroczystych torebek foliowych. Wziąłem kilka, zaczepiłem je na kijek i pociąłem w paski. To w połączeniu z czasem naświetlania rzędu 3 sekund pozwoliło mi na malowanie lekko zarysowanej warstwy przypominającej chmury.

Krzysztof Jeżyna Blog MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY Pierwsze Próby Chmury Światło Krzysztof Jeżyna Blog MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY Pierwsze Próby Chmury Światło Krzysztof Jeżyna Blog MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY Pierwsze Próby Chmury Światło Krzysztof Jeżyna Blog MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY Pierwsze Próby Chmury Światło

W kolejnych próbach skupiłem się na osiągnięciu efektu przypominającego mgłę.

Krzysztof Jeżyna Blog MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY Pierwsze Próby Światło Mgła Krzysztof Jeżyna Blog MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY Pierwsze Próby Światło Mgła Krzysztof Jeżyna Blog MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY Pierwsze Próby Światło MgłaKrzysztof Jeżyna Blog Obrazek Wyróżniający Mój Pierwszy Projekt Fotograficzny

MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY – CZŁOWIEK


Zadowolony z rezultatów przystąpiłem do kolejnego bardzo ważnego elementu, którym był człowiek. Nie chciałem umieszczać całej ludzkiej sylwetki, gdyż ta kojarzy mi się przede wszystkim ze światem realnym, w którym jest elementem nader pospolitym. Chciałem stworzyć zupełnie coś innego. Dlatego tworząc mój pierwszy projekt fotograficzny zdecydowałem się na fragmenty ciała ludzkiego. 

Krzysztof Jeżyna Blog MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY Pierwsze Próby Człowiek Dłoń (1) Krzysztof Jeżyna Blog MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY Pierwsze Próby Człowiek Dłoń (1) Krzysztof Jeżyna Blog MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY Pierwsze Próby Człowiek Dłoń (1) Krzysztof Jeżyna Blog MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY Pierwsze Próby Człowiek Dłoń (1)

Po tych próbach miałem już większą wiedzę odnośnie kilku elementów składowych.
Wiedziałem, że masa solna daje mi bardzo dużo możliwości jej formowania, mgłę lub chmury osiągnę używając torebek foliowych, a ciało ludzkie to niewyczerpalne źródło kształtów. Został oświetlenie.

Próby światła i cienia


Kolejnym bardzo ważnym elementem był cień, a wiadomo, że nie ma cienia bez światła. Skupiłem się na oświetleniu punktowym, sprawdzając przy tym różne warianty od ognia po latarki, skończywszy na dezodorancie i zapalniczce.

Krzysztof Jeżyna Blog MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY Pierwsze PróbyKrzysztof Jeżyna Blog MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY Pierwsze Próby Światło Cień Ogień Zapałki Krzysztof Jeżyna Blog MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY Pierwsze PróbyKrzysztof Jeżyna Blog MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY Pierwsze Próby Światło Cień Ogień Zapałki Krzysztof Jeżyna Blog MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY Pierwsze PróbyKrzysztof Jeżyna Blog MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY Pierwsze Próby Światło Cień Ogień ZapałkiKrzysztof Jeżyna Blog MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY Pierwsze PróbyKrzysztof Jeżyna Blog MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY Pierwsze Próby Światło Cień Ogień Zapałki Krzysztof Jeżyna Blog MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY Pierwsze PróbyKrzysztof Jeżyna Blog MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY Pierwsze Próby Światło Cień Ogień Zapałki Krzysztof Jeżyna Blog MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY Pierwsze Próby Krzysztof Jeżyna Blog MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY Pierwsze Próby Światło Cień

Struktura


Ostatnie co mnie interesowało, to struktura jaką muszę nadać masie solnej, nie chciałem zupełnie odrealniać tego elementu. Zależało mi na połączeniu własnej wizji z istniejącą już formą, bo to właśnie buduje nasz wewnętrzny świat. To połączenie fikcji z realizmem, snu z jawą. Odpowiedniej faktury postanowiłem poszukać w naturze.

Krzysztof Jeżyna Blog MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY Pierwsze Próby Struktura Krzysztof Jeżyna Blog MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY Pierwsze Próby Struktura Krzysztof Jeżyna Blog MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY Pierwsze Próby Struktura Krzysztof Jeżyna Blog MÓJ PIERWSZY PROJEKT FOTOGRAFICZNY Pierwsze Próby Struktura

Miałem już wszystkie elementy potrzebne do rozpoczęcia prac, a mój pierwszy projekt fotograficzny stawał się co raz bardziej realny.

REALIZACJA


I to by było na tyle jeśli chodzi o etap przygotowawczy. Jak wspomniałem na samym początku, w kolejnym wpisie poruszę sprawy związane z realizacją. Będzie sporo zdjęć z backstage’u. Nie chciałem  w tym wpisie mieszać zdjęć z tak różnych procesów. Nie umieściłem także fotografii finalnych, bo zależy mi na chronologicznym uporządkowaniu wszystkiego.

2 komentarze
 • Avatar
  .
  Opublikowano 13 lipca o 18:54 Odpowiedz

  Wciągające. Świetne zdjęcia i niebanalne pomysły. Czekam na drugą część

  • Krzysztof Jeżyna
   Krzysztof Jeżyna
   Opublikowano 13 lipca o 20:49 Odpowiedz

   Dziękuję bardzo i zapraszam po więcej.

Dodaj komentarz