JAK FOTOGRAFOWAĆ SMARTFONEM?

Wiecie jak fotografować smartfonem aby zdjęcia były ciekawe? Odpowiedź jest banalna i można ją „podpiąć” do każdego rodzaju fotografii. Chodzi przede wszystkim o ciągłe próbowanie i eksperymentowanie. Dlatego w dzisiejszym wpisie udowodnię Wam, że bardzo prostymi metodami można osiągnąć ciekawe efekty. Odsyłam również do mojego wcześniejszego wpisu, poświęconego fotografii smartfonowej.

bierz co Ci potrzebne


Mówią, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła. Nie wiem ile stopni mają te schody ale wychodzi na to, że jestem całkiem blisko jego bram.
Rozkręciłem na części stary, przygotowany do wyrzucenia skaner. Środek skrywał masę mało ciekawych elementów. Jednak jeden przykul mają uwagę. Wyglądem przypominał mały obiektyw. Zasada jego działania było podobna do obiektywów macro. Innymi słowy, ostrość dało się uzyskać jedynie w bardzo małej odległości od fotografowanego obiektu.

Z powodu charakterystyki „obiektywu” wybór fotografowanego przedmiotu był raczej mało istotny. Powiększenie było tak duże, że w konsekwencji sfotografowanie całego elementu było niemożliwe. Padło na kawałek kostki granitowej i skrawek papy. Dlaczego? Z racji posiadania ciekawej faktury.

Aby „złapać” ostrość część od skanera musiała być niemal zetknięta z aparatem w telefonie.

Krzysztof Jeżyna Blog Jak fotografować Smartfonem

Krzysztof Jeżyna Blog Jak fotografować Smartfonem

Nie ma w tym magii. Jednak efekty okazały się nieco magiczne. Odsuwając „obiektyw” korygowałem punkt ostrości. Poniżej przykładowe fotografie. Zdjęcia pochodzą wprost z telefonu i nie były obrabiane cyfrowo.

Wyszło naprawdę fajnie. Jeśli sami będziecie coś podobnego robić, to eksperymentujcie ze światłem wpuszczanym pomiędzy „obiektyw” a telefon. To dzięki światłu i przechylaniu „obiektywu”, uzyskałem ten ciekawy efekt.

Czas wyjść


Teraz przykład fotografii minimalistycznej. Bez zbędnych elementów ze starego skanera. Tylko sam smartfon. Nie wliczając śniegu. Warunki miałem świetne…

Krzysztof Jeżyna Blog Jak fotografować Smartfonem

…i materiału po same kolana.

Krzysztof Jeżyna Blog Jak fotografować Smartfonem

W tym przypadku przede wszystkim chodziło o trzymanie telefonu w taki sposób, aby był trochę zanurzony w śniegu. Miało to na celu pozbycie się wszystkich elementów znajdujących się poniżej linii horyzontu. W związku z tym musiałem uważać tylko i wyłącznie na głębokość, gdyż nie chciałem aby śnieg przysłaniał obiektyw.

JAK FOTOGRAFOWAĆ SMARTFONEM?


Podsumowując, mam nadzieję, że część z Was spróbuje swoich sił i pobawi się nieco fotografią. Nie traktujcie tego wpisu jak poradnika, to ma być inspiracja podparta moimi wyjaśnieniami, które mogą Wam nieco podpowiedzieć gdzie można szukać pomysłów. Uważam, że kluczowa zawsze jest ciekawość, która napędza poszukiwania. W każdym razie musicie pamiętać o tym, że fotografujecie małym i poręcznym urządzeniem. Z pewnością taka świadomość sprawi, że część z Was sięgnie po nowe wyzwania. Ponadto, sam od jakiegoś już czasu, zacząłem na poważnie traktować aparat znajdujący się w moim telefonie. Dlatego, na moim Instagramie, będzie pojawiało się jeszcze więcej zdjęć smartfonowych. 

Prawdopodobnie, lub nawet z całą pewnością, natrafię na takie same przeszkody jak Wy. Czyli brak motywacji, pomysłów i chęci do działania. W konsekwencji nie będę nawet włączał aparatu w telefonie. Ponieważ mam tego świadomość, mam również sposób aby się przed tym bronić. Dlatego już teraz wiem, że niezmiernie ważnym czynnikiem jest dzielenie się własną twórczością. Nawet fotografią wykonaną telefonem. Więc jeśli robisz coś ciekawego, daj mi znać! Możliwe, że w kolejnym wpisie pojawią się Twoje zdjęcia!

Kontakt: kontakt@krzysztofjezyna.com

Brak komentarzy

Skomentuj