GDZIE SZUKAĆ INSPIRACJI?

Pytanie, które zadawała sobie niemal każda osoba zajmująca się jakimś rodzajem twórczości. Gdzie szukać inspiracji? Muzyka, literatura, malarstwo, czy nawet architektura, potrafią być punktem zapalnym wspaniałych pomysłów. Inspiracji nie trzeba szukać na krańcu świata. Pomysły leżą wszędzie wokół nas. To jak bardzo chcemy je odkryć, zależy tylko i wyłącznie od naszego poziomu motywacji i chęci tworzenia. Im mniejsza, tym dalej szukamy. Jeśli uważasz, że do zrobienia niezwykłej fotografii krajobrazowej potrzeba niezwykłych widoków, to wybacz, ale jesteś leniem. Nie twierdzę, że podróżowanie i odkrywanie nowych miejsc czy kultur, jest czymś złym i trzeba siedzieć całe życie w domu. Wręcz przeciwnie. Życie jest zbyt krótkie, aby ograniczać chęć poznawania świata do granic administracyjnych rodzinnego miasta. Chodzi mi tylko o to, że powinniście baczniej obserwować swoje otoczenie. To, że znacie dosłownie każdy kamień w waszej okolicy, nie znaczy, że nie możecie odkryć czegoś nowego. Inspiracje naprawdę są rozsiane wokół Ciebie.

Teoria teorią, ale jak to wygląda w praktyce?


Zdaję sobie sprawę z tego, że pisać można wszystko. Słowa nie mające podparcia w czynach, są nic nie warte. Dlatego postaram się Wam udowodnić, że inspiracje są wszędzie.

Prostym sposobem osiągnięcia ciekawych efektów, jest zmiana postrzegania. Wymaga to nieco wprawy i zaangażowania, ale uwierzcie mi, przydaje się to w każdym rodzaju fotografii.

Krzysztof Jeżyna Fotografia Blog Wpis Gdzie Szukać Inspiracji? Sztućce W Kuchni Kuchnia Krzysztof Jeżyna Fotografia Blog Wpis Gdzie Szukać Inspiracji? Sztućce W Kuchni Kuchnia

Zdjęcia nie wymagały specjalnie dużo pracy. Całość, wliczając w to wygięcie łyżki, zajęła mi około 5 minut. Najdłużej rozstawiałem statyw. Do oświetlenia użyłem kuchennych LEDów zamontowanych pod szafkami, plus skupione źródło światła w postaci latarki, do uzyskania ostrego cienia.

Krzysztof Jeżyna Fotografia Blog Wpis Gdzie Szukać Inspiracji? Sztućce W Kuchni Kuchnia

Natomiast w tym przypadku ustawiłem dodatkowo elementy poza kadrem. Oświetlił je tylko latarką. Rzuciły one cień, który dopełnił kompozycję. Pamiętajcie, że kompozycja to nie tylko fizyczne elementy poukładane w kadrze. Kompozycje tworzy się również ze światła i cienia. Oczywiście nie tylko, ale o tym wspomnę w innych wpisach.

Sami widzicie, że odpowiedź na pytanie „Gdzie szukać inspiracji?” jest banalna – WSZĘDZIE!

Krzysztof Jeżyna Fotografia Blog Wpis Gdzie Szukać Inspiracji? Sztućce W Kuchni Kuchnia

Stary, poczciwy Helios 44m i 9 przedmiotów, które są w kuchni każdego z Was. Stopień skomplikowania równy zero. Wprawdzie trzeba spojrzeć na przedmiot nieco inaczej, ale w tym tkwił cały sens tych fotografii.

Krzysztof Jeżyna Fotografia Blog Wpis Gdzie Szukać Inspiracji? Sztućce W Kuchni Kuchnia Krzysztof Jeżyna Fotografia Blog Wpis Gdzie Szukać Inspiracji? Sztućce W Kuchni Kuchnia

W tym przypadku było nieco więcej kombinowania. Nic przesadnie trudnego, ale zdaję sobię sprawę, że nie każdy ma łatwość tworzenia podobnych “konstrukcji”. Mi przychodzi to niezwykle łatwo, dlatego moja ocena stopnia skomplikowania jest “nieco” subiektywna. Osobiście za najtrudniejszą część pracy nad tymi fotografiami, uważam ułożenie elementów składowych w spójną całość, tak aby nic się nie rozsypało zarówno konstrukcyjnie jak i kompozycyjnie.

GDZIE SZUKAĆ INSPIRACJI?


Tylko kuchnia, to spore pole do popisu. Na dobrą sprawę nie kuchnia, a jedna szuflada. Nie bójcie się eksperymentować. Nie obawiajcie się porażek, bo bez nich nie ma sukcesów. To banał co teraz napiszę, ale ilość porażek i wyciągniętych z nich wniosków jest zależna od wielkości sukcesu, bo nigdy nie ma tak, że sukces przychodzi samotnie. Idzie w parze z porażką, a tylko od Ciebie zależy, kto stanie na podium Twoich prób. Dobra bez przesady, trochę mnie poniosło, ale wiecie co mam na myśli. Próbujcie, kombinujcie. Róbcie to szczerze. I tyle w temacie. Do następnego!

Brak komentarzy

Dodaj komentarz