FIND FINE ART – BOGUSIA SKRZYPCZAK

Z ogromną przyjemnością chciałbym przedstawić Wam pierwszą Osobę, której twórczość jest bardzo inspirująca. Bogusia Skrzypczak otwiera cykl wpisów Find Fine Art. Jej fotografie urzekły mnie swoją elegancją, prostotą i klimatem. Łatwo bowiem jest tworzyć bardzo skomplikowane wizualnie fotografie dodając kolejne elementy, które w rezultacie przysłonią to, co najważniejsze. Poniższe fotografie są dowodem na to, że czysty portret posiada niesamowitą moc, która przyciąga naszą uwagę, inspiruję i daje do myślenia.

Zdecydowałem się na formę wywiadu, gdyż zależało mi na oddaniu głosu Autorce.

KRZYSZTOF JEŻYNA: Od ilu lat fotografujesz i czy pamiętasz swój początek przygody z fotografią?

BOGUSIA SKRZYPCZAK: Fotografia towarzyszy mi już kilka lat. Ciężko jest mi wskazać ten konkretny moment, kiedy zaiskrzyło między mną, a aparatem fotograficznym. Na początku robiłam zdjęcia dość rzadko, ale wiedziałam już od pierwszego wciśnięcia spustu migawki, że chcę fotografować ludzi. Zaczęłam od robienia zdjęć koleżankom. Potem próbowałam swoich sił na popularnym portalu Maxmodels. Pamiętam swoją pierwszą sesję z ”modelką” z Maxmodels 😉 Zupełnie, jakby to było wczoraj; Modelka pojawiła się na sesji z rzęsami obklejonymi tuszem, wyglądającymi jak owadzie nóżki 😉 Przebierałyśmy się w toalecie CK Zamek. Sesja odbywała się w pośpiechu w mglistej aurze w centrum Poznania. Fotografia pokazała mi, że praca z człowiekiem mnie inspiruje i napędza. Dlatego tak bardzo pokochałam portrety. Teraz troszkę się to zmieniło, ponieważ moją drugą miłością stały się zdjęcia fashion, których notabene na początku nie znosiłam. To samo tyczy się światła naturalnego, jak i błyskowego. Od nienawiści do miłości 😉

Krzysztof Jeżyna Blog Bogusia Skrzypczak Find Fine Art Portret

KJ: Co jest potrzebne do zrobienia dobrego portretu?

BS: Szczerze? Niewiele. Dobry portret można zrobić wszędzie, a narzędziem do jego wykonania nie musi być wcale lustrzanka. Postawiłabym inne pytanie, co dla mnie oznacza pojęcie ‚dobry portret’? Oprócz zasad czysto technicznych jak ekspozycja, światło, kompozycja, głębia ostrości itd. trzeba wziąć pod uwagę ludzi. Między fotografem, a modelem powinna zadziałać pewna energia, nazwałabym to „chemią” – nić porozumienia, która stworzy swoistą więź. Osoba fotografowana ma poczuć się swobodnie, otworzyć się przed nami, być autentyczna. Sądzę, że o to właśnie chodzi – o szczere spojrzenie, gest, grymas czy uśmiech. Zadaniem fotografa jest ujęcie tego ułamka sekundy, który może się już nie powtórzyć. W dzisiejszych czasach ludzie przybierają różne maski, ale my mamy pokazać daną osobę taką jaka jest naprawdę. Nie bez powodu mówi się, że fotograf musi być dobrym psychologiem.

KJ: Zdjęcie, projekt lub sesja, najlepiej wspominane przez Ciebie?

BS: Najlepsze sesje zrobiłam z modelką Dominiką Kawicką m.in. przy pomniku Armii Poznań w Poznaniu. Dobrze nam się pracuje, rozumiemy się bez słów. Dominika ma to coś, potrafi genialnie grać przed obiektywie, a ja staram się to uchwycić na zdjęciach według swojej koncepcji. Cenię ją i szanuję za jej elastyczność i umiejętność odnalezienia się w każdej sytuacji. Tak naprawdę, każda nasza współpraca kończyła się zdjęciami, z których obie byłyśmy bardzo zadowolone, jak również otrzymywałyśmy bardzo pozytywny feedback od innych ludzi. Zresztą sam wybrałeś między innymi nasze wspólne zdjęcie.

Krzysztof Jeżyna Blog Bogusia Skrzypczak Find Fine Art Portret
Krzysztof Jeżyna Blog Bogusia Skrzypczak Find Fine Art Portret

KJ: Jakie jest Twoje marzenie fotograficzne?

BS: Ciężkie pytanie, tych marzeń trochę jest ? Jednym z największych jest spotkanie z Annie Leibovitz i asystowanie jej podczas sesji. Marzy mi się również własne studio fotograficzne z prawdziwego zdarzenia; z cykloramą, dużymi oknami najlepiej w postindustrialnym wnętrzu.

Krzysztof Jeżyna Blog Bogusia Skrzypczak Find Fine Art Portret

KJ: Co według Ciebie oznacza bycie dobrym fotografem?

BS: Według mnie dobry fotograf potrafi wydobyć z człowieka jego prawdziwą naturę oraz uchwycić to na zdjęciu. To osoba, która nie tylko patrzy, ale widzi. Potrafi zarówno mówić jak i słuchać. Jest otwarta, cierpliwa i ma w sobie wiele empatii. Nierzadko sesja zdjęciowa to dla fotografowanej osoby rodzajem terapii, dzięki której zmienia się jej myślenie i patrzenie na siebie. Przydaje się również umiejętność radzenia sobie w trudnych i nagłych sytuacjach, kiedy koncepcja sesji zmienia się o 180 stopni, część sprzętu nie dojeżdża na miejsce sesji, ubrania okazują się dużo za duże, pogoda się psuje, a modelka spóźnia się dwie godziny na plan zdjęciowy. Wtedy trzeba działać szybko i skutecznie, najlepiej tak, żeby nikt się nie zorientował, że jeszcze chwilę temu plan był zupełnie inny 😉 Jednym słowem fotograf to człowiek orkiestra ?

Krzysztof Jeżyna Blog Bogusia Skrzypczak Find Fine Art Portret

KJ: Z jakiego osiągnięcia jesteś dumna?

BS: Jestem dumna ze swojej drogi, ze swojego uporu. Studiowałam architekturę krajobrazu. Pewnego dnia postanowiłam zmienić wszystko, podążać za głosem serca i postawiłam na fotografię. Nauczyłam się wszystkiego sama. Budowałam swój potencjał sama. To była i nadal jest trudna droga. Nie raz, nie dwa pytałam sama siebie, czy to ma sens. Zawsze ten sens znajdywałam, nawet w chwilach naprawdę wielkiego zwątpienia. Pokonuje je sięgając po aparat i idąc na sesję zdjęciową.

Krzysztof Jeżyna Blog Bogusia Skrzypczak Find Fine Art Portret

KJ: Co jest najtrudniejsze w pracy z człowiekiem?

BS: Każdy człowiek jest inny. Tak jak wspominałam wcześnie, w trakcie sesji musi być flow między fotografem, a modelem. Razem budujemy atmosferę, którą mam oddać na zdjęciu. Jest to praca zespołowa. Zespół składa się z różnych elementów, które mają ze sobą współgrać, żeby osiągnąć cel. Tak też jest w fotografii. Jest fotograf, model, wizażyści, styliści. Mamy wspólny cel – pokazać pewną perspektywę. Razem pracujemy, aby to osiągnąć i od nas zależy, czy osiągniemy sukces.

Portret pełen wyrazu


Nie wiedziałem o Bogusi kompletnie nic przed złożeniem Jej propozycji podzielenia się swoją twórczością. Zdjęcia przemówiły same i od razu wiedziałem, że chcę je Wam pokazać. Jestem pod ogromnym wrażeniem pracy jaką wykonała nad sobą. Jest to idealny przykład, że talent rodzi się w sposób naturalny. Lecz nie jest powiedziane, że łatwy. Determinacja w walce o marzenia, to klucz do sukcesu w każdej dziedzinie. Zdjęcia Bogusi Skrzypczak są również dowodem, że inteligencja połączona z dojrzałością, doprawiona talentem, jest widoczna w dziele Autora, nawet przed jego komentarzem.

Zdjęcia Bogusi Skrzypczak możecie znaleźć na:
Strona WWW: bogusiaskrzypczak.pl
Instagrambo_skrzypczak
FacebookBogusia Skrzypczak Photography

Krzysztof Jeżyna Blog Find Fine Art Grafika Logo Kontakt Zgłoszenia Miętowy KolorKONTAKT@KRZYSZTOFJEZYNA.COM lub przez formularz kontaktowy na stronie.
W temacie proszę wpisać „Find Fine Art

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz