CIEKAWOSTKI FOTOGRAFICZNE

Oczywistym jest fakt, iż robimy ogromną liczbę zdjęć. Ciekawostki fotograficzne są wszędzie wokół nas, lecz nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielu dziedzin życia one dotykają.
Czy wiecie, że na samym Facebooku umieszcza się każdego dnia średnio 300 000 000 fotografii? Dosłownie w parę minut wykonujemy ich więcej niż cała ludzkość w XIX wieku. Dziwne, ponieważ właśnie wtedy ludzie zaczęli robić śmieszne zdjęcia kotów. Odpowiedzialnym za to wszystko jest Harry Pointer. Więc jego obwiniajcie za to, że oblaliście kolejny egzamin, bo oglądanie zdjęć kotków w „necie” miało większy priorytet.

Krzysztof Jeżyna Blog CIEKAWOSTKI FOTOGRAFICZNE KOT

Kojarzycie pewnie te wszystkie stare fotografie pełne poważnych i smutnych ludzi? W zasadzie, to nie byli oni smutni. Chodzi o to, że ówczesne aparaty wymagały długiego czasu naświetlania. Czyli najzwyczajniej w świecie, modele musieli być nieruchomi.

Krzysztof Jeżyna Blog CIEKAWOSTKI FOTOGRAFICZNE PORTRET STARSZA OSOBA

Przy kolejnym pozowaniu miejcie na uwadze, że lewa strona twarzy wygląda lepiej na fotografiach. Wynika to z tego, że wykazuje ona większą intensywność emocji, które obserwatorzy uważają za bardziej estetyczne.

Krzysztof Jeżyna Blog CIEKAWOSTKI FOTOGRAFICZNE PORTRET

Samo słowo „fotografia” oznacza rysowanie światłem. Pierwsze zdjęcie wykonał francuski naukowiec Joseph Nicéphore Niépce w 1826 roku. Posłużył się do tego celu camerą obscura.

Krzysztof Jeżyna Blog CIEKAWOSTKI FOTOGRAFICZNE OKNO ŚWIATŁO

Teraz na chwilę zostawmy Ziemię w spokoju. Ciekawostki fotograficzne są również obecne poza naszą Planetą. Film używany do robienia zdjęć w misjach księżycowych Apollo 11 przez NASA został wyprodukowany przez firmę Kodak. Zaś firma Hasselblad dostarczyła sprzęt potrzebny do sfotografowania wypraw. Łącznie na powierzchni księżyca zostało dzisiaj 12 tych kamer. Kodak udzielał się jeszcze podczas budowy teleskopu Chandra w 1999 roku. konkretnie chodziło o zaprojektowanie optyki.

Krzysztof Jeżyna Blog CIEKAWOSTKI FOTOGRAFICZNE SAMOLOT LOT

Schodząc na ziemię, według Wikipedii , istnieje 80 kategorii i 10 podkategorii fotografii według gatunku, a idea fotografii HDR została zapoczątkowana w 1850 roku przez Gustave’a Le Greya. Osobiście uważałem, że to „wybryk” naszych czasów.

Krzysztof Jeżyna Blog CIEKAWOSTKI FOTOGRAFICZNE Fotografie

Niemal każdy fotograf korzysta z programów graficznych. Najpopularniejszym jest Photoshop. Został stworzony przez braci Knoll w 1987 roku jako ImagePro. Później Adobe wykupiło pomysł. By 19 lutego 1990 r wydać pierwszą jego wersję początkowo dostępną wyłącznie na komputery Macintosh. Fani marki z nadgryzionym jabłkiem mogą również pochwalić się na Instagramie, że w 1994 r., firma Apple wypuściła pierwszy aparat cyfrowy, Apple Quicktake , który został zaprojektowany przez firmę Kodak.

Krzysztof Jeżyna Blog CIEKAWOSTKI FOTOGRAFICZNE portret

ciekawostki fotograficzne – studnia bez dna


Jak podaje „Telegraph”, aż 75% Brytyjczyków było pijanych na swoich zdjęciach na Facebooku. Odpowiedzialnym, po części, za to wszystko jest Steven Sasson. To właśnie on w 1975 r., wynalazł pierwszy przenośny aparat cyfrowy. Tym, niekoniecznie optymistycznym akcentem, kończę pierwszą część ciekawostek fotograficznych. W kolejnych wpisach nie zabraknie równie zaskakujących faktów. Do następnego!

Fotografie: PEXELS

Brak komentarzy

Dodaj komentarz