CEL – LOT NA KSIĘŻYC

Zasobność portfela, obowiązki, stan zdrowia. Chyba każdy z nas brał któreś z tych czynników pod uwagę „odsiewając” cele i marzenia. Chodzi po prostu o prawdopodobieństwo ich realizacji. Sam tak zrobiłem i z celów bardziej przyziemnych, został mi… lot na Księżyc. Dość oklepane i mało oryginalne ale co mi szkodzi spróbować. Odległość między Ziemią a Księżycem wynosi 384 400 km, co jak możecie zauważyć, stanowi kompletnie śmieszną wartość. Część z Was zapewne zwróci uwagę na pewną „małą” lecz bardzo znaczącą przeszkodę tejże wyprawy. Chodzi mianowicie o połączenia lotnicze. Wprawdzie pierwsze było nieco dawno, bo około 50 lat temu, a dokładniej, w środę 16 lipca 1969 o 13:32 GMT z Przylądka Kennedy’ego na Florydzie. Ale tym nie przejmuję się, bo zawsze coś się wykombinuje. Zawsze można złapać „stopa” i polecieć Teslą.

Krzysztof Jeżyna Blog Lot Na Księżyc

CO ZE SOBĄ ZABRAĆ?


Tu jest lekko pod górę. Ale leciutko. Okazuje się, że ilość bagażu jest mocno ograniczona. Wiem, absurd, biorąc pod uwagę fakt, że temperatury panujące na Księżycu bywają nieco inne niż te do których przywykliśmy na Ziemi 110°C na plusie w środku dnia księżycowego, a w nocy do −180°C. Nie Księżyca wina, że nie ma atmosfery, która zapanowałaby nieco nad klimatem.

Krzysztof Jeżyna Blog Lot Na Księżyc

CO ZWIEDZAĆ?


Niby szaro, buro i ponuro ale to tylko pozory. Można tam naprawdę odpocząć od zgiełku ziemskich metropolii. Uczynimy to na przykład nad Morzem Spokoju. W dzień, z racji na wysokie temperatury, ochłodzić się możemy w Morzu Zimnym, a kąpiel w Morzu Obfitości zapewni nam dobrobyt po powrocie na rodzinną Planetę.

Krzysztof Jeżyna Blog Lot Na Księżyc

Pozostałe:

Jezioro Doskonałości
Zatoka Rosy
Zatoka Tęczy
Morze Jasności

Krzysztof Jeżyna Blog Lot Na Księżyc

Dla lubiących wrażenia również coś jest:

Ocean Burz
Morze Chmur
Jezioro Śmierci
Bagno Zgnilizny

Zdaję sobie sprawę, że nie każdy lubi przyrodę. Ale jest i na to lekarstwo. Okazuje się, że ludzkość zadbała o księżycowe atrakcje, pozostawiając na jego powierzchni 189,344kg przeróżnych niespodzianek. Są to pozostałości po wcześniejszych wyprawach. Tu możecie znaleźć ich dokładną listę.

Krzysztof Jeżyna Blog Lot Na Księżyc wall-e disney pixar

Skoro były morza, czas na góry i to nie byle jakie. Te ziemskie powstały na skutek ruchów tektonicznych, księżycowe przez uderzenia meteorytów. Więc warto chociaż raz je zobaczyć.

Krzysztof Jeżyna Blog Lot Na Księżyc

Będąc w górach miejsce na uwadze kratery uderzeniowe. Jest ich cała masa. Na początek myślę, że odpowiednie będą te mniejsze. Tym „naj” jest Ingenii o średnicy 560km i głębokości zaledwie 4,5km. Kolejnym może być Nectaris o średnicy 860km i głębokości 5,38km, a na koniec Basen Biegun Południowy – Aitken. Tu nie ma już zabawy. 2500km średnicy i aż 13km głębokości. Nawet jak spadniemy w dół, to głębokość jest tak ogromna, że nie zginiemy od razu – genialne.

LOT NA KSIĘŻYC


Zastanawiam się nad jednym. Na ile dni wziąć urlop? Pierwsza wycieczka w skład której wchodzili: Neil Armstrong, Edwin Aldrin i Michael Collins, chyba nie zabrała szczoteczek, bo ich pobyt trwał 21h 36m. Śmieszne trochę biorąc pod uwagę fakt, że cała podróż trwała 8d 03h 18m 35s. Jeszcze dziwniejsze jest to, że liczyli sekundy. No cóż, może tego wymagał pracodawca. Ostatni lot na Księżyc był nieco „konkretniejszy”. Może to zasługa biura podróży? Nie wiem. W każdy razie, zmienili linie lotnicze z Apollo 11 na Apollo 17. Czas pobytu na Księżycu: 3d 02h 59min, i tu już można się pobawić. Ale i tak mało!

Krzysztof Jeżyna Blog Lot Na Księżyc

Stary rozkład lotów na Księżyc:

Apollo 11 | Start: 16 lipca 1969 | Lądowanie: 20 lipca 1969, 20:17:39 UTC
Apollo 12 | Start: 14 listopada 1969 | Lądowanie: 9 listopada 1969, 06:54:36 UTC
Apollo 13 | Start: 11 kwietnia 1970 | Lądowanie: zapomnieli wyłączyć żelazka i wrócili na Ziemię – czyli po prostu awaria
Apollo 14 | Start: 31 stycznia 1971 | Lądowanie: 5 lutego 1971, 09:18:13 UTC
Apollo 15 | Start: 26 lipca 1971 | Lądowanie: 30 lipca 1971, 22:16:29 UTC
Apollo 16 | Start: 16 kwietnia 1972 | Lądowanie: 21 kwietnia 1972, 02:23:35 UTC
Apollo 17 | Start: 7 grudnia 1972 | Lądowanie: 11 grudnia 1972, 19:54:58 UTC

MUZYKA


Lot, lotem ale trzeba jakoś sobie umilić pobyt na Księżycu. Wybrać jakiś taki przebój, że jak stanę na powierzchni, to aż mnie ciarki przejdą. Hyyyyy… Lubię Franka Sinatrę ale tu jest trochę problem. Nie chcę być odtwórczy. Buzz Aldrin z pierwszego „tripa”, puścił z walkman’a „Fly me to the moon” – co za oryginalność. Spacerował sobie po Księżycu i słuchał Sinatrę! Trochę jak z amerykańskiego filmu ale w sumie czego spodziewać się po Amerykanach. Toż czeskiego nie nakręcą, chociaż… ale dobra, mniejsza o większość. Kwestię ścieżki dźwiękowej jeszcze przemyślę.

Krzysztof Jeżyna Blog Lot Na Księżyc

research


Wychodzę z założenia, że jak już się gdzieś wybieramy, to warto poznać trochę dane miejsce. Więc teraz trochę faktów:

Krzysztof Jeżyna Blog Lot Na Księżyc

W układzie słonecznym jedynie Ziemi i Pluton mają tak duży Księżyc. Oczywiście w stosunku do własnego rozmiaru

Ziemia wraz ze swoim naturalnym Satelitą krążą w tak niewielkiej odległości, że czasem są nazywane „podwójną planetą”

Księżyc jest do nas zwrócony cały czas tą samą stroną. Jest to spowodowane synchroniczną rotacją. Nie jest wprawdzie idealna. Maksymalnie możemy zaobserwować z Ziemi około 59% jego powierzchni. Ów synchroniczna rotacja spowodowana jest tym, że Ziemia jest 80 razy masywniejsza od Księżyca i siłą rzeczy działa jak potężny magnes

Krzysztof Jeżyna Blog Lot Na Księzyc Liberacja

Pink Floyd się mylił. Nie ma ciemnej strony księżyca. Obie są tak samo oświetlone

Księżyc również oddziałuje na naszą Planetę.  Przypływy i odpływy to właśnie jego zasługa.  W punkcie gdzie Ziemia jest najbliżej Satelity, działa tak duże przyciąganie, że powierzchnia oceanu podnosi się o ponad metr. Oczywiście po przeciwnej stronie sytuacja jest odwrotna

Do tej pory 12 osób stanęło na powierzchni księżyca:

Neil A. Armstrong
Edwin E. „Buzz” Aldrin
Charles P. Conrad
Alan L. Bean
Alan B. Shepard
Edgar D. Mitchell
David R. Scott
James B. Irwin
John W. Young
Charles M. Duke
Eugene A. Cernan
Harrison H. Schmitt

Pierwszym sztucznym obiektem w historii, który przeleciał blisko Księżyca, była wystrzelona przez Związek Radziecki sonda kosmiczna Łuna 1; Łuna 2 jako pierwszy statek osiągnęła powierzchnię ziemskiego satelity, zaś Łuna 3 jeszcze w tym samym roku, co poprzedniczki – 1959 – wykonała pierwsze zdjęcia niewidocznej z Ziemi strony Księżyca.” – Wik

LUNA


Trochę będzie kombinowania ale cel jak najbardziej do osiągnięcia. Najtrudniej i tak będzie dostać wizę do USA. W końcu trzeba jakoś na Florydę dolecieć. Wiem jedno, nie mogę doczekać się samego etapu przygotowań do podróży. Sam ten fakt może dać naprawdę wiele. Czasem bywa tak, że droga jest ważniejsza niż cel. No ale nie oszukujmy się, chodzi o lot na Księżyc. To nie byle co. Ale ja już lecę się szykować… Do następnego!

Fotografie:
moviesroom.pl
pexels.com
wikipedia.org

Brak komentarzy

Dodaj komentarz