BURNING MAN – BAŚNIOWY MAD MAX

Pierwszy raz gdy ujrzałem zdjęcia z ów festiwalu myślałem, że są to wyrenderowane grafiki. Burning Man, to festiwal z tak niepowtarzalnym klimatem, że naprawdę nigdy czego podobnego nie widziałem. Wygląda nieco jak Mad Max w tych szalonych latach, gdzie skręty zastąpiły papierosy, a amfetamina mleko w proszku. Festiwal jest jak post-apokaliptyczny świat hipisów. Uwielbiam klimat „post-apo”, ale zwykle prezentowane obrazy są nieco powtarzalne. Ten festiwal wprowadza trochę „życia” do martwego szablonu świata po zagładzie.

Krzysztof Jeżyna Blog Burning Man
Krzysztof Jeżyna Blog Burning Man

Burning Man – coroczne wydarzenie na pustyni Black Rock w północnej Nevadzie. Czerpie swoją nazwę od rytualnego podpalania kukły w sobotni wieczór.” – dzięki „Wiki”. Pomysł narodził się ze „związku” rozstania z kreatywnością. Założyciel festiwalu – Larry Harvey, pragną pożegnać w sposób bardzo symboliczny swoją przeszłość, po tym jak zostawiła go dziewczyna. Wprawdzie inne źródła podają, że inspiracją mógłby być film „Kult”, lecz w sumie to bez znaczenia, bo każdy chyba wie, że ogień posiada oczyszczająca moc.

Krzysztof Jeżyna Blog Burning Man (32)

Festiwal swój początek miał w roku 1986, Larry w zasadzie nie był sam podczas tworzenia festiwalu. Pomagał mu przyjaciel Jerry James. Od tamtej pory Burning Man odbywa się corocznie, od ostatniej niedzieli sierpnia do pierwszego poniedziałku września. Wydarzenie 2019 potrwa od 25 sierpnia do 2 września.Krzysztof Jeżyna Blog Burning Man (4)

Celem tego wszystkiego jest ekspresja artystyczna wynikająca z umiłowania do życia, połączona z chęcią rozwoju osobistego i pracą nad samym sobą. Festiwal jest otwarty na swobodę, dlatego wszelkie konwenanse narzucane tak masowo przez dzisiejsze społeczeństwo, nie są tam mile widziane.Krzysztof Jeżyna Blog Burning Man 2

BURNING MAN 10 – „PRZYKAZAŃ”


Wprawdzie sam festiwal oparty jest na wolności, lecz posiada parę zasad, których uczestnicy są zobowiązani przestrzegać.

Radykalne włączenie
Każdy może być częścią Burning Man. Wszyscy są mile widziani i nie ma absolutnie żadnego warunku wstępu(poza biletem wstępu).

Krzysztof Jeżyna Blog Burning Man (29)

Prezenty
Festiwal opiera się na akcie dawania prezentów. Ich wartość jest dowolna. Same prezenty nie podlegają wymianie ani zwrotowi.

Krzysztof Jeżyna Blog Burning Man (29)

Dekomodyfikacja
Społeczność festiwalu stara się tworzyć środowisko niepowiązane z komercyjnymi sponsoringami lub reklamą. Są oni gotowi chronić własną kulturę przed takim wyzyskiem. Zamieniają konsumpcję na doświadczenie partycypacyjne.

Krzysztof Jeżyna Blog Burning Man (6)

Radykalna samodzielność
Burning Man zachęca jednostkę do odkrywania, ćwiczenia i poleganiu na swoich wewnętrznych zasobach.

Krzysztof Jeżyna Blog Burning Man (29)

Radykalne wyrażanie
Radykalne wyrażanie siebie wynika z wyjątkowych darów jednostki. Nikt inny niż osoba prywatna lub grupa współpracująca nie może określić jej treści. Jest oferowany jako prezent dla innych. W tym duchu dawca powinien szanować prawa i wolności odbiorcy.

Krzysztof Jeżyna Blog Burning Man (29)

Wspólny wysiłek
Społeczność Burning Man ceni kreatywną współpracę. Stara się tworzyć, promować i chronić sieci społecznościowe, przestrzenie publiczne, dzieła sztuki i metody komunikacji, które wspierają takie interakcje.

Krzysztof Jeżyna Blog Burning Man (29)

Obywatelska odpowiedzialność
Cenione jest społeczeństwo obywatelskie. Członkowie społeczności, którzy organizują wydarzenia, powinni wziąć odpowiedzialność za dobro publiczne i starać się przekazywać uczestnikom odpowiedzialność obywatelską. Muszą również wziąć na siebie odpowiedzialność za prowadzenie wydarzeń zgodnie z lokalnymi, stanowymi i federalnymi przepisami.

Krzysztof Jeżyna Blog Burning Man (0) Photo Scott Sporleder

Pozostawienie bez śladu
Społeczność festiwalu szanuje środowisko. Dąży do tego, by nie pozostawiać żadnego śladu po swoich działaniach, gdziekolwiek się gromadzą. Sprząta po sobie i stara się, o ile to możliwe, pozostawić takie miejsca w lepszym stanie niż wtedy, gdy je znaleźliśmy.

Krzysztof Jeżyna Blog Burning Man (6)

Uczestnictwo
Społeczność jest zaangażowana w radykalną partycypację. Wierzą, że zmiany transformacyjne, czy to w jednostce, czy w społeczeństwie, mogą nastąpić jedynie za pośrednictwem głęboko osobistego uczestnictwa. Osiągają to przez wspólną pracę, do której wszyscy są zaproszeni. Sprawiają, że świat staje się rzeczywistością poprzez działania, które otwierają serce.

Krzysztof Jeżyna Blog Burning Man (29)

Bezpośredniość
Natychmiastowe doświadczenie jest, pod wieloma względami, najważniejszy sprawdzianem wartości kultury festiwalu. Stara się przezwyciężyć bariery, które stoją między uczestnikami. Otworzyć się na innych, na ich wnętrze i emocje.

Krzysztof Jeżyna Blog Burning Man (29)

MAGIA!


Jak widzicie, Burning Man jest naprawdę inspirującym festiwalem. Myślę, że jest to spowodowane totalnym odcięciem się od konsumpcjonizmu i świata jaki znamy. Pokazuje, że człowiek jest w stanie sam zorganizować sobie bezpieczną przestrzeń, w której funkcjonować będzie z osobami nie patrzącymi na podziały, lecz na nasze wnętrze. Brzmi trochę banalnie, ale ten banał jest coraz trudniejszy do znalezienia w świecie, w którym żyjemy na co dzień.

Fotografie:
Victor Habchy
Trey Ratcliff
Scott Sporleder

Brak komentarzy

Dodaj komentarz